تبلیغات

تبلیغات تبلیغات

جستجو در سایت

بازخوانی علل پیروزی عملیات بیت‌المقدس/ فتح مکتب‌ها در خرمشهرهای پیش‌رو-کوتاه کننده لینک

جمعه 24 می 2019 0 نظر موضوع : دیگر مطالب

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، میزگردی با عنوان خرمشهرهای پیش روی انقلاب در دفتر خبرگزاری فارس چهارمحال و بختیاری با حضور علی کیانی، از فرماندهان دوران دفاع مقدس، عبدالله علی‌محمدی، عضو هیأت علمی دانشگاه شهرکرد و بتول عظیمی، دبیر سیاسی انجمن مستقل دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد برگزار شد.

در این میزگرد طرفین به بیان نقطه نظرات خود در خصوص خرمشهر سال 61 و خرمشهرهای مدنظر مقام معظم رهبری پرداختند که مشروح مطالب عنوان شده در این میزگرد را در زیر می‌خوانید:

علی کیانی، فرمانده دوران دفاع مقدس

 

اگر بخواهیم عملیات الی بیت‌المقدس را شرح دهیم لازم است کمی به عقب بازگردیم تا پاسخ این سوال که چرا آزادسازی خرمشهر نماد مقاومت نام گرفت مشخص شود.

یک ژنرال ارتش عراق در خاطرات خود می‌گوید زمانی که از مرز شلمچه عبور کردیم حدود چهار روز طول کشید تا به نهر عرایض رسیدیم و خرمشهر را به تصرف در آوردیم، همین فرد می‌گوید جای دیگر فرمانده لشگر بودم زمانی که از مرز کویت عبور کردیم که کم‌تر از دو ساعت طول کشید تا آن‌جا را فتح شد.

اینکه سالروز فتح خرمشهر را روز مقاومت نام‌گذاری کردند نیز به دلیل مقاومت و ایستادگی‌هایی است که مردم و رزمندگان در آن روزها داشتند.

 

زمانی که عملیات فتح‌المبین صورت گرفت بخش عظیمی از مرز 630 کیلومتری خوزستان آزاد شد، در این عملیات بود که سپاه صاحب توپ‌خانه و ادوات شد، در حالی که قبل از این عملیات اگر یک لودر می‌دیدیم فک می‌کردیم آن یگان بسیار مجهز و پیشرفته است.

مقاومت با کمترین امکانات در برابر بیشترین نیروهای دشمن

نکته بعدی درخصوص عملیات بیت‌المقدس یافتن فرهنگی بود که آن را گم کرده بودیم و آن مقاومت با کم‌ترین امکانات در برابر بیشترین نیروها بود، در جریان آزادسازی خرمشهر 300 گردان از نیروهای عراقی در منطقه مستقر شده بودند، دشمن در بخش وسیعی جنگل مصنوعی از آهن‌آلات و ماشین درست کرده بود و روی دیوارهای شهر نوشته بودند که “آمده‌ایم که بمانیم”.

طبق قوانین جنگ اگر یک طرف مثلا از 300 گردان برای حمله استفاده می‌کند برای مقابله با آن باید دو برابر نیرو به کار برده شود، اما ایران تنها با 180 گردان مقابل آن‌ها ایستاد، خود من فرمانده گروهان بودم و 96 نفر نیرو داشتم، در عملیات آزادسازی خرمشهر ما در مرحله سوم یعنی در بحبوحه گرمای خوزستان به عملیات پیوستیم در حالی که هوا به شدت گرم بود و بسیاری از رزمندگان ما حتی کفش هم نداشتند.

آزادسازی خرمشهر همانگونه که امام راحل فرمودند فتح خاک نبود بلکه فتح ارزش‌ها بود و آنچه در این عملیات فراموش‌نشدنی است فرهنگ عاشورایی است.

در آزادسازی خرمشهر فهمیدیم با دست خالی هم می‌توان مقابل دشمن ایستاد

از 96 نفر نیروی گروهان در اختیار من تنها 35 نفر زنده ماندند و بقیه یا زخمی و یا شهید شدند، عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر اوج جنگ بود و نشان داد می‌توان با دست خالی، توکل به خدا و توسل به ائمه اطهار (ع) در مقابل دشمن ایستاد.

در جریان آزادسازی خرمشهر در تاکتیک جنگ هیچ مشکلی نداشتیم، ضعفی که داشتیم ضعف سیاسی در داخل کشور بود، سه قطعنامه در طول جنگ صادر شد و یکی از این سه قطعنامه مقارن شد با فتح خرمشهر و ترس صدام از پیش‌روی نیروهای ایرانی، بنابراین اعلام شد که طرفین به مرزهای تعریف‌شده بین‌المللی بازگردند.

ایران که تجربه جنگ نداشت اما در همین جنگ هم هیچ کدام از نیروهای ایرانی بداخلاقی نکردند، بماند که طرف مقابل حتی شهرهای خودش را هم بمباران کرد و این مسئله‌ای است که جوانان باید بدانند، آن‌ها باید بدانند در خرمشهر چه اتفاقاتی افتاد و وقتی گفته می‌شود سه اتوبوس نیرو رفتند و یک اتوبوس بازگشتند یعنی چه؟

 

عبدالله علی‌محمدی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد

امام خمینی (ره) این خط فکری را به مردم داد که معنویت و فرهنگ باید با یکدیگر عجین باشند، از همین‌رو توجه به اراده و قدرت خدا به اوج رسید، اعتماد به امدادهای غیبی در پیروزی بسیار مهم است و مصادیق بسیاری از نصرت‌های الهی را در جنگ هشت ساله شاهد بودیم.

دشمن زمانی‌ که به ایران حمله کرد هیچگاه فکر نمی‌کرد روزی باید از خرمشهر بیرون رود، زمانی ‌که رزمندگان ایرانی وارد خرمشهر شدند بسیاری از سربازان عراقی در خواب بودند و وقتی درگیری شروع شد تصور می‌کردند نیروهای خودشان هستند، تعداد بالای اسرا در این عملیات نتیجه همین غافلگیری بود.

 

 

 

اعتقاد دارم آنچه ما را چه در جنگ و چه در پیروزی انقلاب موفق کرد فقط توجه به خدا بود، همه جهان و ملت‌های مسلمان از فتح خرمشهر تکان خوردند.

جهاد بالاتر از جهاد نظامی چیست؟

این اتکال به خدا و تکیه بر باورهای خود را، امام خمینی (ره) در دل جوانان آن دوران ایجاد کرد، حال سوال مطرح‌شده این است که جهاد بالاتر از جهاد خرمشهر چیست؟ مقام معظم رهبری فرمودند بالاتر از فتح خرمشهرها جهاد کبیر است، یعنی امروز ای جوانان، ای دانشجویان و ای کسانی که در این کشور زندگی می‌کنید تبعیت نکردن از دشمن بزرگ‌ترین جهاد کبیر و مصداق این سخن مقام معظم رهبری است.

خاکریز خرمشهرهای پیش رو کجاست؟

یکی از میدان‌های بزرگ پیش روی کشور در حال حاضر مسائل اقتصادی است و اگر الگوی کشور همینگونه تبعیت از بیگانگان و استکبار جهانی باشد باز شاهد خرمشهرهای دیگر خواهیم بود.

بیش از هفت سال است که رهبر معظم انقلاب اسلامی بر الگوی اقتصاد مقاومتی تاکید دارند و اگر جوان ایرانی اقتصاد مقاومتی را دنبال کند خرمشهرها پیش نمی‌آید، اما دشمن می‌داند در چه ناحیه‌ای باید سرمایه‌گذاری کند تا کشور را تحت فشار قرار دهد.

اگر در عرصه رونق تولید که شعار سال هم هست توفیق یابیم و بتوانیم با نخبه‌هایی که در دانشگاه هستند، علم را تبدیل به تکنولوژی کنیم آنگاه همه سخنان مقام معظم رهبری جامه عمل پوشانده می‌شود.

اگر جوانان ایرانی تلاش کنند وابستگی به نفت کم شود موفقیتی  است که درپی آن  دیگر شاهد خرمشهرها نخواهیم بود.

امروز مهم‌ترین جهاد این است که مملکت را از وابستگی اقتصادی نجات دهیم، اراده کنیم و از تولیدات داخلی استفاده کنیم، در این صورت همه خرمشهرهای پیش آمده خنثی می‌شود.

در هر زمانی یک جنگ داریم، الان جنگ، جنگِ اقتصادی است.

اراده قوی لازمه حضور در جنگ اقتصادی است

مقام معظم رهبری فرمودند جنگِ امروز جنگِ اراده‌هاست، یعنی هر کسی اراده‌اش سست شد شکست می‌خورد، جوان امروز باید اراده قوی در عرصه‌های اقتصادی و فرهنگی داشته باشد.

سوال اینجاست که چرا رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌فرمایند خرمشهرها در پیش است؟ تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها در کشور که اعتقاد دارم توطئه بزرگی بوده باعث می‌شود خرمشهرها پیش آید.

چرا باید کارخانه‌جاتی که تولیدات خوبی داشتند به دلیل عدم حمایت تعطیل و جوانان بیکار شوند؟ این بیکاری‌ها از آن مواردی هستند که می‌توانند ارزش‌های انقلاب را زیر سوال ببرند.

درحال حاضر ما در مقابل استکبار جهانی قرار گرفته‌ایم، اگر تلاش کنیم ژرف‌نگری و عمق بخشیدن به ارزش‌هایی را که در دفاع مقدس به دست آوردیم حفظ کنیم و از سطحی‌نگری‌ها، حرکات مقطعی و احساسی دست برداریم می‌توانیم مقابل رخداد خرمشهرها را بگیریم.

در بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری حدود 40  بار جوانان را مخاطب قرار داده‌اند، چراکه جوان امروز است که فردای کشور را رقم می‌زند.

جوانان امروز، همان روحیه جوانان دفاع مقدس را دارند

چون با دانشگاه و جوانان سر و کار دارم اعتقادم بر این است که جوانان امروز همان جوانان دفاع مقدس هستند، مصادیق زیادی برای تائید این حرف وجود دارد ازجمله مسئله دفاع از حرم که همین جوانان دهه 60 و 70 رفتند و نشان دادند که اگر اتفاقی برای کشور رخ دهد در میدان حضور دارند، پس باید به این جوانان امیدوار باشیم.

در عرصه فرهنگی باید بگویم مبارزه آینده مبارزه نظامی نیست بلکه جنگ ایدئولوژیکی است در این مبارزه باید روحیه حفظ هویت انقلابی را در جوانان افزایش دهیم.

در مرحله تشکیل دولت اسلامی هنوز مشکل داریم، جوانان ما اگر هوشمند باشند و بصیرت داشته باشند نباید بگذارند نفوذی‌ها امور را در دست بگیرند، این نفوذی‌ها همان افراد بی‌دردی هستند که دستی در جنگ نداشتند و حتی یک ساعت برای انقلاب نگهبانی ندادند، این افراد نمی‌توانند کارگزار خوبی برای دولت اسلامی باشند.

اگر جوانان هوشمند و بابصیرتی داشته باشیم بسیاری از خرمشهرهای پیش رو را فتح خواهیم کرد و اگر این فرهنگ ایجاد شود که وظیفه یک جوان مومن بصیرت‌افزایی و تحصیل همراه با تخصص است برگ برنده‌ای به  دست ما خواهد بود.

وظیف جوان امروزخودسازی، دگرسازی و تمدن سازی است

امروز جوانان سه وظیفه دارند که شامل خودسازی، دگرسازی و فراهم‌سازی است که اگر در عصر ظهور این فاکتورها کنار هم قرار نگیرند نمی‌توان به تمدن‌سازی برای حکومت امام زمان (عج) دست یافت.

رمز خودسازی جوان امروزی به خود و خدا بازگشتن و شناخت الگوهاست.

 

 بتول عظیمی، دبیر سیاسی انجمن مستقل دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد

گفتند در زمان جنگ جوانان غریب بودند، اما من به‌عنوان یک جوان دانشجو اعتقاد دارم غربتی که از آن در زمان جنگ یاد می‌کنند امروز بیشتر دامن‌گیر جوانان است.

زمان جنگ اگر عده‌ای در جبهه‌ها می‌جنگیدند حداقل این بود که همه هم‌فکر بودند ولی الان در دانشگاه اینگونه نیست، این به دلیل تغییر فضا است.

البته اشتباه برداشت نشود همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند امیدواری بیشتری به جوانان امروز نسبت به جوانان زمان جنگ وجود دارد.

 

خرمشهرهای فکری و مکتبی باید به دست جوانان انقلابی فتح شود

زمان جنگ گفتند خیانت از سوی مسؤولان کشوری وجود داشت، الان هم این خیانت چند برابر وجود دارد، برای مثال جریان‌های لیبرال در قالب تشکل‌های دانشجویی از حمایت بیشتری در دانشگاه برخوردار هستند.

مقام معظم رهبری فرموند “خرمشهرها در پیش است”، اینکه ایشان از این اصطلاح استفاده کردند می‌خواستند توجه جوانان انقلابی را به سمت خرمشهرهای فکری و مکتبی سوق دهند، آن زمان فقط فتح سرزمین بود و ترس از اینکه به دست دشمن بیفتد، اما الان باید از فتح مکتب‌های انقلابی دفاع کنیم.

تفکر انقلابی باید توجه و تمرکزش را بر روی بصیرت‌افزایی و توجه به ظرفیت‌های داخلی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است قرار دهد.

مهمانان حاضر در میزگرد در دور دوم این برنامه نیز حول عنوان میزگرد به بیان نظرات خود پرداختند که متن آن به شرح زیر است

علی کیانی، فرمانده دوران دفاع مقدس

من چون راوی جنگ هستم ترجیح می‌دهم مطالب را در قالب خاطره بیان کنم، سال 61 در عملیات والفجر مقدماتی مجروح و در بیمارستان اهواز بستری شدم، یک روز یکی از پرسنل بیمارستان آمد تا شماره تلفنی از خانواده‌های ما بگیرد و خبری از زخمی شدن ما به آن‌ها برساند اما هیچ کدام از افراد فامیل ما یک خط تلفن نداشتند به همین دلیل مجبور شدم شماره تلفن سپاه استان را بدهم، سه روز بعد از این ماجرا خانواده‌ام با من تماس گرفتند، از آن‌ها پرسیدم چرا انقدر طول کشید تا با من تماس بگیرید؟ گفتند سه روز است که از روستا به شهرکرد می‌آییم تا بتوانی تلفن بزنیم اما صفر تلفن‌های شهرکرد قطع بود و نمی‌توانستیم با خارج از استان تماس بگیریم.

این خاطره نشان می‌دهد وضعیت مردم در زمان جنگ چگونه بود که حتی تلفنی برای برقراری ارتباط نداشتند.

مدیریت انقلابی باید روی کار بیاید؛ برخی از مسؤولان گاهی توانایی کنترل قیمت پیاز و سیب زمینی را هم ندارند

امروز، درست است مشکلات اقتصادی وجود دارد اما این مشکلات از ضعف مدیران است، ایران کشوری چهار فصل است و توانایی اداره جمعیت بیشتری از 80 میلیون نفر را دارد اما به دلیل بی‌کفایتی برخی از مدیران بین قیمت پیاز، سیب‌زمینی و گوجه مسابقه به راه افتاده است.

جوانان انقلابی همان‌هایی هستند که ریگی را در آسمان دستگیر کردند، حالا چه شده که برخی از مدیران کشتی‌های 400 هزار تنی را که در سواحل پهلو می‌گیرند را رها کرده و جلوی اجناس قاچاق آن‌ها را نمی‌گیرند؟!

مردم قدر امنیت موجود را می‌دانند

مردم از ناهماهنگی‌ها ناراحت هستند، یکی آنقدر پول دارد که نمی‌داند با آن چه کند و دیگری هیچ؛ کشوری داریم که یک نارنجک در آن منفجر نمی‌شود و مردم قدر این امنیت را می‌دانند، برخی از جوانان از عملکردها ناراحتند وقتی می‌بینند یک مدیر هر روز برای منافعش یک مسیر را انتخاب می‌کند وگرنه جوانان امروز از جوانان گذشته خیلی بهتر هستند چراکه تحصیل‌کرده و آگاهند.

خود من فرزند یک کشاورز بودم که از روستا به جنگ رفتم و فرمانده شدم نباید به ظاهر جوانان نگاه کنیم بلکه باید به همه آن‌ها اعتماد داشته باشیم.

عبدالله علی‌محمدی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد

یکی از نکات بسیار مهمی که تفاوت بین خرمشهر سال 61 و خرمشهرهای پیش رو را مشخص می‌کند مشتبه شدن حقایق است.

زمانی که حقایق برای مخاطب، جوان و مردم پوشیده می‌شود در انتخاب دچار سردرگمی می‌شوند، در زمان جنگ خاکریزها مشخص بود.

چند مولفه را باید مدنظر قرار دهیم، اول شفاف‌سازی که کار جوانان است، اگر این شفاف‌سازی به سمع و نظر مردم رسانده شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد، دوم مطالبه‌گری است، زمانی مطالبه‌گری‌های مردم بیشتر بود، باید به دلت‌مردان اعلام کنیم که حق این مردم که چهل سال برای حفظ انقلاب تلاش کردند این نیست که برای یک کیلو گوشت در صف بایستند.

مولفه سوم بیان واقعیات است، ولی‌فقیه این همه هشدار دادند سازش با دشمن خطرناک‌ترین کار است، امام راحل فرمودند با آمریکا هیچ رابطه‌ای نداریم، چرا دولت یازدهم و دوازدهم این‌همه تلاش می‌کنند با دشمن ملت رابطه برقرار شود؟ بعد هم یک لعاب ظاهری به آن بدهند و بهانه بیاورند که از یک جنگ مهم جلوگیری کردند.

با این سازش و مذاکره زیر پای کشور سست است، دشمن در حال حاضر برگ برنده دارد در حالی که دست ما خالی است.

دوگانگی در عمل و حرف مسؤولان فکر جوانان و مردم را خراب کرده است، وقتی سر کلاس درس حاضر می‌شوند نمی‌توانند جواب این دوگانگی را به دانشجویان بدهند، این دوقطبی را در کشور چه کسی ایجاد کرده که باعث ایجاد تفرقه بین مردم و نظام شده است؟ چقدر عده‌ای دم از ولایت‌فقیه می‌زنند اما پای عمل که می‌شود طور دیگری رفتار می‌کنند.

وعده‌های غیرعملی و خلاف قانون که در همین دولت داده شد چهره انقلاب را خراب می‌کند و اینجاست که هوشیاری لازم است، در سال‌های بعد از جنگ دچار فتنه‌گری شدیم و این تفاوت خرمشهر سال 61 و خرمشهرهای پیش روست.

فتنه شرایط تاریکی را می‌گویند که نمی‌دانی حق با کیست، سوال اینجاست چه کسی دشمن را به این گستاخی وادار کرده و جواب آن این است که حرکت‌های سازش‌کارانه که در وجود برخی از دولت‌مردان است.

جوانان وقتی این دوگانگی‌ها را می‌بینند همه مسؤولان در رده‌های مختلف را خطاکار و در یک ردیف می‌گذارند و این خطرناک‌ترین خیانتی بود که در کشور اتفاق افتاد.

مشکلاتی در کشور وجود دارد که دست خارج از کشور یا آمریکا نیستند برای مثال ماه رمضان که می‌شود قیمت خرما سر به فلک می‌کشد در حالی که قبل از ماه رمضان اینگونه نبود.

چه کسی حقوق‌های نجومی را در کشور علم می‌کند که هرچه برای جوانان قسم می‌خوریم که همه مثل هم نیستند باورشان نمی‌شود، بعد کسی که حقوق نجومی می‌گیرد محاکمه هم نمی‌شود، اینجاست که خرمشهرها رقم می‌خورد.

تضاد بین حرف و عمل برخی از مدیران جوانان را سر در گم کرده است

مدیریت دوگانه و تضاد بین حرف و عمل، مردم و جوانان را دچار سردرگمی کرده است که امید است با درایت جوانان در این خصوص شفاف‌سازی صورت گیرد.

گفتمان امام راحل و مقام معظم رهبری را به کم نفروشیم، این گفتمان است که ما را به سر منزل مقصود می‌رساند.

اگر حوزه و دانشگاه مانند زمان جنگ و دفاع مقدس که مرتب خوراک فکری به جوانان تزریق می‌کردند همچنان به کار خود ادامه می‌دادند و این کم‌کاری رخ نداده بود الان با این مشکلات مواجه نبودیم.

متاسفانه به اندازه زمان جنگ خوراک فکری وجود ندارد و دشمن از این خلاء نهایت استفاده را کرده است، جهاد تنها تفنگ به دست گرفتن نیست بلکه آماده بودن و احساس تکلیف کردن نیز جهاد است.

بتول عظیمی، دبیر سیاسی انجمن مستقل دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد

در بین دانشجویان و حوزوی‌ها با دو گروه روبه‌رو هستیم یک گروه آن‌هایی که وارد کارهای تشکیلاتی و انقلابی می‌شوند و گروه دیگر که با عنوان قشر خاکستری از آن‌ها یاد می‌شود، این گروه دوم در برخی از مواضع اختلاف نظرهایی دارند، همین اختلاف نظرها در برخی از مسائل تاثیراتی می‌گذارند که کم از تاثیر ضدانقلاب نیست.

مقام معظم رهبری به جوانان امروز امیدوار است

اگر جوانان زمان جنگ با خلوص نیت وارد میدان جنگ می‌شدند و می‌دانستند در نهایت شاید به شهادت دست یابند ولی جوانان این روزها کار سختی دارند چراکه بعضی وقت‌ها ماندن و مقاومت کردن سخت‌تر از ماندن، جنگیدن و شهید شدن است.

جو دانشگاه به‌گونه‌ای است که بیش از 90 درصد دانشجویان به سمت مسائل خاصی سوق پیدا می‌کنند، در دانشگاه‌ها جوانانی با گرایشات انقلابی وجود دارند که حاضرند برای حفظ گفتمان انقلابی خود هر کاری که می‌شود انجام دهند و این همان چیزی است که رهبر معظم انقلاب نسبت به آن ابراز امیدواری کردند.

به نظر می‌رسد جامعه به آن بلوغ فکری که مدنظر مقام معظم رهبری است رسیده است، کمااینکه در بین دانشجویان می‌بینیم هستند افرادی که هیچ سنخیتی چه به لحاظ ظاهری و چه عقاید با انقلابی‌ها ندارند اما علاقه و اعتماد بسیاری به ولایت‌فقیه دارند.

اگر نقصی در جامعه وجود دارد و ما شاهد آن هستیم به خاطر سوءمدیریت مسئولان است که در لفافه نظام اسلامی اقداماتی را انجام می‌دهند که اثرات آن در رفتارهای قشر خاکستری مشخص می‌شود.

متاسفانه هم مسئولان حوزه و هم طلاب از مباحث زمان انقلاب فاصله گرفتند این در حالیست که مدیریت اصلی حرکت‌های انقلابی توسط طلاب صورت می‌گرفت و بیشترین اثر را جامعه روحانیت داشت، فاصله گرفتن از مباحث سیاسی اینکه دین به بحث‌های تئوری محدود نمی‌شود ازجمله آسیب‌های دیگری هستند که در حوزه‌های علمیه و در بین جامعه طلاب وجود دارد.

امیدواریم جوانان دهه‌های هفتاد و هشتاد با الگو قرار دادن جوانان دوران دفاع مقدس و تقویت فاکتورهایی که عامل پیروزی در فتح خرمشهر شد، بتوانند در فتح خاکریزهای خرمشهرهای پیش‌رو که مد نظر مقام معظم رهبری است، بدرخشند.

انتهای پیام/68020/م

صفحه پيشين
http://5ee.ir/?p=5320
برای دانلود روی لینک دانلود راست کلیک کنید و گزینه save as ... را بزنید.

مطالب مشابه

نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود.

در نظرات به هیچ کس توهین نکنید و از الفاظ رکیک استفاده نکنید.

نظر خود را به صورت پارسی تایپ کنید.

لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

نظر خود را ارسال کنید.