خرید النگو تحليل مدل اقتصادي كشورها با گاو!

سرويس فخيمه طنز اقتصادي- از آنجا كه توضيح مدلهاي پيچيده نظام اقتصادي هر كشور با اصطلاحات اقتصادي، عامه فهم نيست؛ و از آنجا كه ميرزاقلمدون هميشه به مشكل آگاهي افزايي! در جامعه فكر مي كنه سعي كرده در يك روش ساده سازي مدل اقصادي كشور هاي مختلف را با گاو آموزش دهد: اقتصاد مرسوم:
شما دو تا گاو ماده داريد…یکیش رو می فروشید ویه گاو نر می خرید…به تعداد گاوهای گله شما افزوده میشه واقتصاد رشد میکنه. پول براتون همین طور سرازیر میشه و میتونید به بازنشستگی واستراحت بپردازید.

اقتصاد آمریکایی:
شما دو تا گاو ماده داريد….یکیش رو میفروشید و دومی رو تحت فشار مجبور میکنید که به اندازه ۴ تا گاو شیر تولید کنه… وقتی گاوتون افتاد ومرد اظهار شگفتی میکنید… از بين رفتن گاواتونو گردن یه کشور جهان سومي میندازید وبعد طبیعتا اون کشور یه خطر بزرگ برای بشریت به حساب میاد…براي نجات جهان به اون كشور حمله مي كنيد و گاوهاشو به چنگ میارید!اقتصادفرانسوی:شما دو تا گاو ماده داريد …دست به اعتصاب میزنید چون می خواهید سه تا گاو داشته باشید!

اقتصاد انگلیسی:

شما دو تا گاو ماده داريد…که هردو جنون گاوی دارن!….ولي مهم نيست چون هنوز كشور هاي بكر زيادي هستن كه توشون گاو پيدا ميشه!!!!

اقتصاد سوئیسی:

شما 5000 گاو ماده دارید… كه هیچ کدوم مال خودتون نیست…اما از کشورهای دیگه پول میگیرید که دارین گاوهاشونو نگه ميدارید!
اقتصاد ايتاليايي:
شما دو تا گاو ماده داريد…. نمي دونيد اونا كجا هستن پس بيخيال ميشيد و ميريد دنبال ناهار و شراب و استراحت!
اقتصاد روسي:
شما دو تا گاو ماده داريد اونا رو ميشماريد و متوجه ميشيد كه 5 تا گاو داريد…يك بار ديگه اونا رو ميشماريد مي فهميد كه 42 تا گاو داريد
بازهم اونا رو ميشماريد و متوجه مي شيد كه 17 تا گاو داريد… يه بطري ديگه ودكا مي خوريد و دوباره شمردن رو شروع مي كنيد.

اقتصاد استراليايي:
شما دو تا گاو داريد اونها رو فراموش مي كنيد.. چون اونقدر گوسفند داريد كه با تعداد كل گوسفند هاي جهان برابري مي كنه!

اقتصاد ژاپنی:

شما دو تا گاوه ماده دارید…اونارو از نو طراحی ژنتيكي میکنید…هیکل گاوها یک دهم هیکل طبیعی میشه و۲۰  برابر معمول شیر تولید میکنه…بعد شونصدتا کارتون و عکس برگردون از شخصیت گاواتون می سازید و تو تمام جهان پخش میکنید و میفروشید!
اقتصاد چيني:
شما دو تا گاو ماده داريد و 300 نفر كه اونها رو ميدوشند بعد ادعا مي كنيد كه كه بهترين سيستم استخدامي رو داريد و يك نفر بيكار نداريد … و هركس را هم كه آمار واقعي رو اعلام كنه بازداشت مي كنيد.
كسي نمي دونه اين روش چطور ميتونه جواب بده ولي نصف محصولات گاوي جهان را شما صادر مي كنيد!
اقتصاد پاکستانی:

شما هیچ گاوی ندارید …ادعا میکنید که گاوهای هند مال شما هستن….از آمریکا طلب کمک مالی میکنید….از چین طلب کمک نظامی…از ایتالیا توپ وتانک….از سوئیس وام بانکی….وبا تمام این امکانات هر تعداد گاو كه لازم داريد را بدست مياريد و بعد ادعا میکنین توسط جهان مورد استعمار قرار گرفتید!
ضمن اينكه گاو هاي هندي هنوز متعلق به شما هستن
اقتصاد هندی:

شما دو تا گاو ماده دارید…دنیا خیال می کنه شما اونها رو می پرستید و عبادت می کنید؛ اما شما بر خلاف خیلی جاها با اونها از کله صبح تا بوق سگ بار می برید ! البته از شیر و گوشتشون هم غافل نیستید. گاوها هم به کار شما اعتراض نمی کنند، شاید دفعه بعد که به این جهان برگشتند جاتون با هم عوض شد!
اقتصاد عربستاني:
شما دوتا شتر داريد كه نمي دونيد نر هستن يا ماده يك دفعه زير پاتون يك چاه نفت پيدا ميشه……….شما نمي دونيد تابستان را در كدام هتل اروپايي يا آمريكايي بگذرانيد!

اما اقتصاد ایرانی:

شما دو تا گاو ماده دارید که هر دوتاشون از باباتون بهتون ارث رسیده (مطلقا براي بدست آوردن هيچ كدوم هيچ زحمتي نكشيدين)..یکیشو دولت بابت عوارض و مالیات و سهم صداوسیما و غیره ازتون ميگيره…دومی رو هم قربونی میکنید و نذر قبولی تو دانشگاه و ازدواج موفق و شغل خوب و بدن سالم و عقل درست و حسابی و غیره می کنید! و اقتصاد کماکان شعر می گه و شعر می خونه!
 
و اما مختصری از تأملات اقتصادی یک گاو:
 
یکی هست که بالا سرت سقف می سازه، بهت غذا می ده، تو رو از همه دنیا بیشتر دوست داره و بهت بیشتر از همه توجه می کنه، … و کلی خدمات دیگه بهت می ده؛ در عوض باقی مانده شیرت رو می دوشه و وقتی هم پیر شدی راحتت می کنه. هزینه-فایده که می کنی کفه ترازو به نفع توئه؛ اما طرف فکر می کنه تو گاوی!