خرید النگو خسارت300 ميليارد توماني خشکسالي در چهارمحال

خشکسالی امسال 3 هزار میلیارد ریال به زیرساخت های اقتصادی چهارمحال و بختیاری خسارت وارد کرد .
 
 استاندار چهارمحال و بختیاری در نشست ستاد بحران خشکسالی استان ، خسارت به بخش کشاورزی را 2 هزار میلیارد ریال اعلام کرد .
 
ستاد بحران که در حالت عادی در سال 2 بار برگزار می شود امسال برای سومین بار است که در شهرکرد برگزار می شود .
 
آقای عنابستانی گفت : بخش های منابع طبیعی ، محیط زیست ، آب آشامیدنی و امور عشایری نیز هزار میلیارد ریال خسارت دیده است .
 
 این خسارت ها شامل قطع مکرر آب آشامیدنی ، خشک شدن درختان جنگلی ، تخریب مراتع و فرسایش خاک ، هجوم آفات ، کمبود علوفه و تلف شدن دام هاست .
 
 کارشناسان خسارت وارد شده را معادل ساخت 300 هزار هکتار باغ ویا هزینه ساخت 2 سد خاکی کشاورزی می دانند و معتقدند ، جبران این خسارت ، ده ها سال بر دوش کشاورزان سنگینی خواهدکرد .
 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گفت : بیش از 28 هزار خانوار با کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند .
آقای خدابخشی افزود : از سه ماه پیش با وجود کمبود تانکر ، آبرسانی به 113 روستای استان ادامه دارد و کمبود آب در 246 روستا و 10 شهر استان بخش دیگری از خسارت های ناشی از خشکسالی در استان است .
 
 شهرستان های لردگان ، اردل ، کیار و کوهرنگ مناطق آسیب دیده در آّب آشامیدنی و شهرستان های شهرکرد و بروجن بیشترین خسارت را در تامین آّب کشاورزی و صنعتی متحمل شده اند .
 
مدیرکل جهادکشاورزی استان گفت : کاهش 82 درصدی بارش ها در سال آبی جاری و کاهش 33 درصدی این بارش ها نسبت به دوره دازمدت ازجمله دلایل مشکلات متعدد در بخش تامین آّب آشامیدنی ، دامداری ، صنعت و بهداشت است .
 
آقای نیازی افزود : خشک شدن 452 رشته قنات از 847 قنات حفر شده ، خشک شدن هزار و 100 چشمه از هزار و 439 چشمه وکاهش دبی از 30 تا 70 درصدی چشمه ها و خشک شدن 234 چاه آب کشاورزی بحران خشکسالی را دراستان تشدید کرده است .
 
مدیرکل مدیریت بحران استان ، افزایش 2 برابری خسارت های ناشی از خشکسالی در امسال را نسبت به سال گذشته تهدیدی جدی بیان کرد و افزود : پارسال کاهش منابع آب های سطحی و زیرزمینی هزار میلیارد ریال خسارت خشکسالی را دراستان به همراه داشت .
 
آقای ستار فرهادی گفت : با وجود اعلام خسارت ها هنوز اعتبار ویژه خشکسالی به این استان ابلاغ نشده است و این امر خسارتها را تسریع می کند . استاندار چهارمحال و بختیاری در نشست بحران خشکسالی ، فرهنگ سازی همه دستگاه های اجرایی برای صرفه جویی ، پیگیری جذب اعتبارات خسکسالی و تامین بخشی از خسارتهای وارده به کشاورزان و باغداران و حفرچاه اضطرای با وجود کاهش سفره های زیرزمینی را سریع ترین راهکار برای مقابله با این پدیده دانست .
 
تهدید منابع انسانی و حیاتی براثر خشکسالی در چهارمحال و بختیاری به حدی است که قرار است چهارمین نشست اعضای ستاد بحران خشکسالی استان با حضور آقای قدمی سرپرست مدیریت بحران کشور 10 روز دیگر در شهرکرد برگزار شود .