خرید النگو آغاز برداشت محصول از قطب بادام كشور

برداشت بادام از باغ های چهارمحال و بختیاری آغاز شد .
 
 مدیر باغبانی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت : پیش بینی می شود امسال بیش از 20 هزار تن محصول از باغ های استان برداشت شود . 13
 
 درصد بادام کشور در چهارمحال و بختیاری تولید می شود . آقای منصوری سطح زیر کشت بادام این استان را بیش از 15 هزار هکتار اعلام کرد و افزود : ‌ربیع ، شاهرورد ، مامایی ، منقا و سنگی از مهمترین ارقام کشت شده بادام در این استان است .
 
وی با اشاره به اینکه از هر هکتار به طور میانگین یک تا 9 تن بادام برداشت می شود ،گفت : 60 درصد بادام برداشتی چهارمحال و بختیاری پس از بسته بندی به کشور های حوزه خلیج فارس ، عراق ، پاکستان و هندوستان صادر می شود و بقیه آن در بازارهای داخلی به وی‍ژه استان های اصفهان و تهران عرضه می شود .
 
چهارمحال و بختیاری به لحاظ داشتن 10 درصد منابع آبی ، 46 هزار هکتار باغ و بیش از 200 هزار هکتار زمین قابل کشت یکی از قطب‌ های مستعد توسعه باغ های زاگرس به شمار می‌رود .
 
شرایط آب وهوایی مناسب ، منابع آب ، وجود زمین‌های مستعد باغی و جمعیت بیکار روستایی در مناطق سرحدی چهارمحال و بختیاری به‌ویژه بخش سامان شهرکرد از ظرفیت های بالقوه برای تولید بادام است و این استان را برای 6 سال متوالی به قطب تولید بادام کشور تبدیل کرده است .