خرید النگو ژاپني ها نگران بحران بدهي آمريكا

یک کارشناس ژاپنی تصریح کرد التهاب اقتصادی و مالی امریکا، بر اقتصاد ژاپن تاثیر منفی برجای می گذارد.
 
 به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی ، نوآمی فینک گفت: تحولات اقتصادی و مالی امریکا بر اقتصاد کشورهای اسیایی ازقبیل ژاپن تاثیرگذار است.
این تاثیرات بر اقتصاد ژاپن دوگانه بوده است.
نخستین اثار این تحولات در بازارهای پولی و مالی و بورس ژاپن محسوس می شود.
ژاپنی ها نگران بحثهای دولتمردان امریکایی درباره افزایش سقف مجاز استقراض دولت امریکا بودند که سرانجام روز گذشته طرح ان به تصویب رسید.
همین بحثها همزمان با نزدیک شدن ضرب الاجل تعیین شده برای مشخص شدن این مساله، ژاپنی ها را نگران کرده بود.
با تصویب مصوبه دراین خصوص در مجلس نمایندگان امریکا، شاخص سهام در بازار بورس توکیو افزایش یافت و در عین حال نرخ برابری دلار در مقابل ین کاهش یافت.
البته کاهش ارزش دلار درمقابل ین امریکا که به معنای تقویت ین ژاپن است بر صادرات ژاپن تاثیر منفی برجای می گذارد.
تحولات مالی اخیر در امریکا، تاکنون انگونه که باید تاثیر مثبتی بر اقتصاد ژاپن نگذاشته است.
کارشناس ژاپنی در ادامه افزود: بخش زیادی از بدهی های خارجی امریکا به کشورهای اسیایی است و درنتیجه طبیعی است که کشورهای اسیایی به شدت نگران ، تحولات مالی و اقتصادی امریکا باشند و اینکه ایا احتمال دارد وضعی بوجود بیاید که دولت امریکا قادر به پرداخت دیون مالی اش نباشد.
همین نگرانی ها سبب شده است کشورهای اسیایی به این مساله بیندیشند که سرمایه های خودشان را از دلار دور کنند و بجای دلار از ارز دیگری برای ذخایر خودشان استفاده کنند.
در کشوری همانند ژاپن این مشکلات پیامدهای شدیدتری می تواند به همراه داشته باشد زیرا باوجود پیشرفته بودن اقتصاد ژاپن، این کشور از نظر بافت جمعیتی در حال پیرشدن است که این مساله برای اقتصاد یک کشور، نکته منفی به شمار می رود.