خرید النگو تسهیلات 150 میلیونی براي 1400 واحد تولیدی

رئیس ستاد تحول وزارت صنایع و معادن درباره مرحله دوم بسته حمایت از تولیدات صنعتی و معدنی گفت: تاکنون 1400 واحد تولیدی برای دریافت تسهیلات نام نویسی کرده اند. به گزارش واحد مرکزی خبر ، اقای فاطمی امین در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما افزود: اعطای تسهیلات 150 میلیون تومانی به این واحدها اغاز شده است و تا پایان سال پایان می یابد.
وی با بیان اینکه در یک سال گذشته طرح به روز رسانی مشخصات واحدهای صنعتی اجرا شد و شناسه صنعتی بنگاههای تولیدی نیز در حال انجام است گفت: با اتمام طرح شناسه صنعتی این شناسه ملاک بنگاه اقتصادی می شود.
اقای فاطمی امین افزود: در مرحله دوم بسته حمایت از تولیدات صنعتی ملاک افزایش بهره وری است که این موضوع به بازسازی و تکمیل واحدهای تولیدی نیمه تمام ، گازرسانی به انها و ارتقاء مدیریت واحدهای اقتصادی می پردازد.
وی گفت: دو سال پیش 67 درصد واحدهای تولیدی شهرک های صنعتی از گاز استفاده می کردند که اکنون 90 درصد این واحدها مشترک شرکت ملی گاز هستند.
رئیس ستاد تحول وزارت صنایع ومعادن اضافه کرد: واحد هایی که در شهرک های صنعتی نیستند نیز می توانند با تهاتر با شرکت ملی گاز از خط لوله اصلی به واحد صنعتی خود گازرسانی کنند.
وی درباره ارتقاء مدیریت واحد های اقتصادی نیز گفت : 13 شرکت پیمانکار عمومی مشاوره با 60 شرکت زیر مجموعه و 450 کارشناس برای ارائه مشاوره تضمینی به بنگاه های تولیدی تشکیل شده است.
اقای فاطمی امین با بیان اینکه 50 درصد هزینه مشاوره را وزارت صنایع ومعادن می پردازد گفت : تا کنون 350 بنگاه اقتصادی برای دریافت مشاوره نام نویسی کرده اند.
وی افزود: تاکنون 70 درصد تسهیلات بانکی برای بهینه سازی مصرف انرژی مربوط به بخش اجر ، سیمان و فولاد بوده است که به عنوان نمونه 66 واحد تولید سیمان از وام استفاده کرده اند.
اقای فاطمی امین گفت: در حالیکه وزارت صنایع ومعادن 25 رشته صنعتی و معدنی را برای دریافت تسهیلات مربوط به بهینه سازی مصرف انرژی مشخص کرده است اما اگر بنگاهی خارج از این 25 رشته خود را مشمول دریافت این تسهیلات می داند به ما اعلام کند.
وی درباره ادغام وزارت بازرگانی با وزارت صنایع ومعادن گفت :روند اجرای این طرح منطقی است زیرا تجارت می تواند موجب حرکت تولید شود.
اقای فاطمی امین افزود: صنعت ما به جایی رسیده است که در برخی بخش ها بیش از ظرفیت کشور تولید می کنیم و باید به سمت صادرات حرکت کنیم .
مدیر عامل بانک صنعت ومعدن نیز گفت: در مرحله دوم بسته حمایت از تولیدات صنعتی ومعدنی به واحدهایی که می خواهند خطوط تولید را بهبود وماشین الات جدید را جایگزین ماشین الات فرسوده کنند تسهیلات 150 میلیون تومانی با سود 9 درصد و بازگشت دو ساله پرداخت می شود.
اقای پیشرو افزود: واحدهای صنعتی اگر بدهی معوق و چک برگشتی نداشته باشند 24 ساعت پس از معرفی سازمانهای وزارت صنایع ومعادن تسهیلات دریافت می کنند.
وی گفت: پیش بینی می کنیم با نهایی شدن قرارداد ما با صندوق توسعه ملی ،‌10 میلیارد دلار در اختیار ما قرار داده شود که این تسهیلات برای اتمام طرح های نیمه تمام وبازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی پرداخت می شود.
اقای پیشرو درباره دریافت مدارک مورد نیاز پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی گفت: درمقایسه با گذشته مدارک مورد نیاز پرداخت تسهیلات را کاهش داده ایم و تلاش می کنیم باز هم این مدارک را کمتر کنیم.
وی افزود: اگر طرحی قابلیت ترهین در بانک داشته باشد وثیقه دیگری از بنگاه تولیدی نمی گیریم.
مدیر عامل بانک صنعت ومعدن در عین حال افزود: اجازه دریافت مازاد ترهین طرح را بانک اولیه به ما می دهد و این در صورتی است که دریافت کننده تسهیلات معوقه نداشته باشد.
اقای پیشرو گفت: ما برای پرداخت تسهیلات 150 میلیون تومانی قرارداد سه جانبه مطالبه نمی کنیم و ارائه پیش فاکتوری که به تائید صنایع ومعادن رسیده باشد می پذیریم.
در این برنامه اقایان بهشتی تولیدکننده لاستیک و امیر کلاهی تولید کننده قطعات خودرو در ارتباط تلفنی از روند پرداخت تسهیلات 150 میلیون تومانی به واحد های تولیدی قدردانی کردند.
اقای بهرامین رئیس خانه معدن نیز در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه بخش معدن به علت استفاده از نفت وگاز ،‌نقدینگی زیادی را در اغاز هدفمند کردن یارانه ها از دست داد گفت: بخش معدن تاکنون نتوانسته است از امکانات وزارت صنایع ومعادن استفاده کامل کند.