خرید النگو انتقال آب هیرمند به زاهدان خلاف امنیت ملی است

سرویس مجلس «» ـ نماینده زابل درباره  آب هيرمند و استفاده از آن برای سیستان و بلوچستان گفت: متأسفانه، نگاه مديريت در استان به موضوع آب نگاه جامعي نيست. اين در حالي است كه يكي از بحران‌هاي آتي ما در كشور همين مديريت منابع آب است و در آينده به ‌شدت ما با اين موضوع روبه رو خواهيم بود.
 
احمد‌علي كيخا به خبرنگار ما گفت: اين‌كه چرا ما در تلاشيم تا سرنوشت خود را به يك رودخانه مرزي گره بزنيم كه كنترل آن به دست كشور افغانستان است، جاي پرسش دارد.
 
وی افزود:  اين موضوع را در كميسيون امنيت ملي و سياست‌ خارجي مطرح كرده‌ايم، زيرا اصلا شرايط خوبي در اين زمينه نداريم. متأسفانه، بحث درباره انتقال آب از زابل و چاه‌نيمه‌ها به زاهدان بسيار چالش برانگيز شده و برخي گمان مي‌كنند، چون ما نماينده زابل، زهك و هيرمند هستيم، با اين موضوع مخالفت مي‌كنيم و به اين موضوع كه ما از بعد ملي و مسائل امنيت ملي به ماجرا مي‌نگريم، به مسأله نگاه نمي‌كنند.
 نايب رئيس كميسيون آب، كشاورزي و منابع طبيعي مجلس اظهار داشت: مخالفت بنده و همكارانم براي انتقال آب هيرمند به زاهدان، مسأله منطقه‌اي نيست، بلكه منافع ملي و كشور مطرح است. اساسا بنده با اين حد از وابستگي به كشور افغانستان مخالف هستم. بر خلاف دیگر كشورها، ما تنها كشوري هستيم كه تا اين اندازه، آن هم در زمينه آب خود را به يك كشور ديگر وابسته كرده‌ايم و اين بر خلاف منافع ملي ماست. وی ادامه داد: در آينده، اين فرزندان ما هستند كه با مشكل جدي روبه رو مي‌شوند.کیخابا اشاره به منابع آبی زاهدان به‌ ويژه در مناطقي چون كارواندر و تهلاب گفت: آنهايي كه حمايت مي‌كنند، به نوعي مي‌خواهند سرنوشت زاهدان و مركز استان را به هيرمند و حق‌آبه ايران گره بزنند تا توجه بيشتر دولتمردان را جلب كنند؛ غافل از آن‌ كه عملا اين كار باعث ضرر دو‌چندان مي‌شود. وی افزود: وزارت نيرو هم استدلال مي‌كند كه ما چاه‌نيمه‌ها را ساخته‌ايم تا تأمين آب زاهدان به سرانجام برسد. مي‌گويند، اگر راندمان تبخير و كاهش تبخير با شيوه‌هاي نوين انتقال آب را انجام دهيم، عدد آب زاهدان زياد نخواهد بود؛ اما نكته اينجاست كه داريم خود را در زمينه آب به يك كشور خارجي وابسته مي‌كنيم. از نظر اقتصادي نيز تامين آب از رودخانه تهلاب بسيار مقرون به صرفه است، زيرا ارتفاع آنجا از چاه‌نيمه‌ها بالاتر است و در نتيجه، براي پمپاژ آب انرژي كمتري نياز است و خودبه‌خود هم اين آب انتقال یافتنی است و با پمپاژ كمتر مي‌تواند انتقال يابد. کیخا گفت: از سوي ديگر، عملا منابع آب ما در تهلاب در حال هدر رفتن و ريختن به پاكستان است؛ بنابراين، سخن ما اين است كه به جاي افزايش وابستگي به يك كشور بي‌ثبات نظير افغانستان، بهتر است سياست‌ جامع‌‌نگرانه‌تري را در پيش بگيريم.