خرید النگو صرفه‌جويي 2 ميليارد دلاري در مصرف برق

قائم مقام وزير نيرو گفت: بعد از هدفمندي يارانه‌ها 2 ميليارد دلار در مصرف برق صرفه‌جويي صورت گرفته است.
علي ذبيحي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با بيان اينكه بعد از اجراي هدفمندي يارانه‌ها 10 درصد صرفه‌جويي در بخش برق حاصل شد افزود: اين 10 درصد به اين صورت است كه اگر هدفمندي يارانه‌ها نبود بايد سالانه حدود 8 درصد رشد مصرف برق مي‌داشتيم اما بعد از هدفمندي يارانه‌ها نه تنها اين 8 درصد رشد مصرف را نداشتيم بلكه بعد از هدفمندي يارانه‌ها 2 درصد هم مصرف برق نسبت به سال گذشته كاهش داشته است.
وي ادامه داد: حداقل 3 هزار تا 4 هزار مگاوات در مصرف برق صرفه‌جويي داشتيم كه اگر بخواهيم معادل ريالي اين صرفه‌جويي را حساب كنيم عدد 2 ميليارد دلار عدد تقريبا دقيقي براي صرفه‌جويي مصرف برق به دست مي‌آيد.
ذبيحي در پاسخ به سؤالي درباره بحث بلوكه شدن درآمدهاي آب و برق در خزانه و اينكه ظاهراً ديدار وزير نيرو با وزير اقتصاد در اين خصوص هنوز به نقطه مطلوبي نرسيده است گفت: اين درآمدها بلوكه نشده است بلكه روالي كه قبلا در پرداخت‌ها صورت مي‌گرفت تغيير كرده است.
وي ادامه داد: پرداخت پول از خزانه يك مقدار طولاني‌تر شده است و اين يك مقدار رواني كار را گرفته است.
قائم‌مقام وزير نيرو تأكيد كرد: وزير نيرو در اين خصوص باز هم نامه‌اي نوشتند و قرار شد كه اين موضوع به زودي حل و فصل شود.
وي خاطر نشان كرد: اين محدوديت در پرداخت‌ها از خزانه باعث شده تا شركت‌هاي آب و برق زير مجموعه وزارت نيرو ديگر همانند گذشته به راحتي و سر موقع اين پول حاصل از فروش آب و برق به دستشان نرسد.