خرید النگو زيان 47درصدي سهامداران تايدواتر+گزارش كامل

جمعي از سهامداران شركت تايدواتر مواضع منفي معاون سازمان بنادر را يكي از عوامل موثر در روند نزولي سهام و بازدهي منفي 47 درصدي اين شركت دانسته و خواهان توقف اين وضعيت و حمايت قطعي دولت از اين شركت واگذار شده شدند.
به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، اين گروه با اشاره به سخنان معاون امور بندري و مناطق ويژه سازمان بنادر و دريانوردي و 7 تير سال جاري خاطر نشان كردند: در حالي 11 آبان سال گذشته از واگذاري ترمينال يك و فاز يك ترمينال دو بندر شهيد رجايي از طريق مزايده خبر داده كه 90 درصد درآمد تايدواتر از اين محل بوده و بدون آن اين شركت هيچ حرفي براي گفتن ندارد، مهمتر از اين به هنگام واگذاري بلوك 42 درصدي تايد واتر، سازمان بنادر متعهد شده بود به همه تعهدات قبلي از جمله واگذاري 25 ساله امور بندري شهيد رجايي به تايدواتر پايبند باشد و اصولا ” به خاطر همين تعهدات و قراردادها بود كه چنين معامله‌اي به ارزش 164 ميليارد تومان انجام شد.
اين گروه همچنين اظهار داشتند: علاوه براين، وي در 7 تير سال جاري در گفت وگو با يكي از رسانه ها رسما ” اعلام كرده “برنده مزايده ترمينال دوم قطعا ” شركت تايدواتر خاورميانه نخوا ھد بود “. تاكيد وي بر عدم برنده شدن قطعي تايدواتر موجب شده تا بسياري از سهامداران حقيقي با ابزاز نگراني از آينده اين شركت، روز به روز شاهد ريزش قيمت هر سهم و زيان هاي چندده ميليون توماني باشند.
به باور اين گروه، اين درحالي است كه در طول 7 -8 ماه گذشته پيش بيني سود تايدواتر با تعديل مثبت مواجه شده و قاعدتا ” سهام آن بايد رشد مي كرد اما به دليل اظهار نظر معاون سازمان بنادر، قيمت سهام آن به جاي رشد، بيش از گذشته افت كرده است، بنابراين همين طي مسير متضاد سهام نشان مي دهد اظهارنظر معاون سازمان بنادر تا چه حد موثر بوده و متاسفانه كسي هم با وي برخورد جدي نكرده است.
سهامداران حقيقي تايد واتر با ابزار ديگر گلايه ها در نهايت خواهان برخورد جدي مسئولان سازمان هايي چون بورس ، بنادر و سازمان بازرسي با اين مقام مسئول و روشن شدن قراردادهاي اين شركت بورسي شده و از دولت خواسته اند نسبت به حمايت و انجام تعهدات ارايه شده از سوي سازمان بنادر پايبند بوده تا اعتماد عمومي به شركت هاي واگذار شده و در شرف واگذاري پابرجا باشد.
* زيان 47 درصدي سهامداران تايدواتر
بر اساس اين گزارش بررسي ها نشان مي داد بعد از فروكش كردن مباحث مربوط به واگذاري اين شركت در سال 87 ، تا قبل از بازگشايي نماد معاملاتي تايدواتر در27 مهر ماه سال گذشته روند قيمتي هر سهم اين شركت همراه با نوسان هاي عادي بوده و در اين تاريخ به 643 تومان رسيده بود اما بعد از بازگشايي نماد در16 آذرماه ، سير نزولي سهام اين شركت روز به روز بيشتر شده و از 627 به 315 تومان تا روز جاري رسيده كه حتي با احتساب دريافت سود 17 توماني در مجمع 21 خرداد سال جاري ، سهامداران تايد واتر از آذر سال گذشته تاكنون 47 درصد زيان كرده اند كه نمودار قيمتي سهام اين شركت مويد اين نكته است.
ازطرف ديگر با ريزش حدود 315 توماني هر سهم تايدواتر ( تفاوت قيمت هر سهم از 627 به 315 تومان)، ارزش روز بازار آن نيز از حدود 318 به 199 ميليارد تومان كاهش يافته است.
*نظر كارشناس
در اين رابطه احمد متوكل زاده از كارشناسان بازار سرمايه اظهار داشت: در حالي براي افت و خيز قيمت سهام شركت هاي بورسي حدود20 تا28 عامل به طور مستقيم و غيرمستقيم تاثير دارند كه از اين عوامل اظهارنظرهاي مقامات مسئول خصوصا ” مسئولان حاضر در نهادهاي نظارتي و حاكميتي است كه موجب اثرگذاري بر تصميمات سرمايه گذاران مي شود.
وي ادامه داد: با توجه به رشد پيش بيني سود هر سهم تايدواتر از 351 ريال سال گذشته به 533 ريال در سال مالي جاري قاعدتا ” قيمت سهام اين شركت حتي با درنظر گرفتن شرايط منفي بازار نبايد تا اين حد افت مي كرد، بنابراين مي توان گفت مواضع رسمي مسئولان سازمان بنادر موجب كاهش قيمت روزانه سهام اين شركت و گسترش نگراني هاي سهامداران آن شده است، چراكه در صورت عدم انعقاد قرارداد جديد سازمان بنادر با تايدواتر و شفاف شدن آينده اين شركت، مي توان شاهد تكرار تجربه تلخ صدرا بود.
متوكل زاده خاطر نشان كرد: چنين مشكلي فقط مربوط به اين شركت نيست و شركت هاي ديگري مانند صدرا، ماشين سازي اراك، مخابرات ،همراه اول، پتروشيمي ها و غيره با چنين مسائل و ابهاماتي در مورد آينده فعاليت هايشان و تصميم كارفرماها روبرو بودند.
*سابقه واگذاري تايدواتر
بلوك 42.24 درصدي سهام تايدواتر در حالي بعد از 7 روز رقابت فشرده در 23 شهريور87 توسط مجموعه شركت تاسيسات دريايي از طريق شركتي تازه تاسيس به نام نگين ساحل رويال (با سرمايه اسمي 100 هزار توماني ) به ارزش 164 ميليارد تومان خريداري شد كه با گذشت 19 روزكاري از زمان انجام معامله، قطعيت اين معامله با پرداخت 82 ميليارد تومان وجه نقد در21 مهر87 محرز شد. اما مدتي بعد مديريت شركت نگين ساحل رويال به سرمايه گذاري مهر اقتصاد ايرانيان واگذار شد.
با اين واگذاري در شرايطي سازمان بنادر از تركيب سهامداري تايدواتر آن هم بعداز مدت‌ها كش وقوس خارج شد كه برخي از سرمايه گذاران با تجربه واگذاري هايي مانند صدرا به آينده اين شركت به دليل عدم حمايت جدي و بروز سنگ اندازهايي نااميد شدند و اقدام به فروش سهام خود كردند،حال با گذشت حدود سه سال از اين واگذاري مشخص شده نگراني آن زمان سرمايه گذاران به جا بوده است.