خرید النگو نوسانات نرخ ارز عامل افزايش قيمت خودرو

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) با بیان اینکه در برخی خودروها کاهش قیمت داشتیم گفت: نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت مواد اولیه وارداتی در افزایش قیمت برخی خودروها موثر بود.
 
آقای هدایت در حاشیه نشست خبری مشترک با سرپرست سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در جمع خبرنگاران افزود: اگر در مواد اولیه و حمل و نقل افزایش قیمت داشته باشیم در زنجیره تامین عکس العمل هایی نشان داده می شود و ممکن است در این میان خودروسازها نیز درخواست هایی داشته باشند.
 
 وی با بیان اینکه هیچ خودروسازی به خودی خود مجوز افزایش قیمت ندارد گفت: کمیته ای برای رسیدگی به درخواست های خودروسازها وجود دارد و آنها باید درخواست افزایش قیمت را به این کمیته ارائه کنند.
 
 آقای هدایت با بیان اینکه این مسیر به شدت نظارت می شود افزود: از خودروسازها خواسته شده است با افزایش بهره وری و بهبود کیفیت در مدیریت با افزایش قیمت مقابله کنند. وی ادامه داد: افزایش قیمت موافقت شده حدود 2 و نیم درصد بود و برای خودرویی که تولیدش فقط 2 هزار دستگاه در سال است با افزایش قیمت 6 درصدی موافقت شد و این در حالیست که ما سالانه در کشور یک میلیون و ششصد هزار خودرو تولید می کنیم.
 
 آقای هدایت افزایش قیمت 6 درصدی در خودروی یاد شده را ناشی از نوسان قیمت ارز دانست و در پاسخ به این سوال که آیا با از میان رفتن نوسان نرخ ارز قیمت این خودرو به روال قبل برمی گردد، افزایش قیمت کالاها و مواد اولیه در مبدأ را دلیل دیگر این افزایش بیان کرد.
 
 وی افزود: در بازار خودرو نوساناتی داشتیم و آنجایی که مسئولان تشخیص بدهند خودروساز راه حل دیگری ندارد و یا صنعت خودروسازی دچار توقف می شود مجوز افزایش قیمت را صادر می کنند.
 
آقای هدایت در عین حال گفت: برای جلوگیری از نوسان قیمت در کالاهای تولید داخل، خودروسازان باید با زنجیره تامین بیشتر تعامل کنند. نشست خبری مشترک آقایان هدایت رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و سمیعی نژاد سرپرست سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با عنوان ادغام و سازمان های توسعه ای در ساختمان شماره یک وزارت صنایع و معادن برگزار شد.