خرید النگو بالاترین سرانه اسکناس جهان متعلق به ایران است

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: بالاترین سرانه اسکناس جهان به ایران تعلق دارد و در حال حاضر 7 میلیارد برگ اسکناس در گردش داریم.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نخستین جلسه هم اندیشی رئیس کل بانک مرکزی با اساتید اقتصاد دانشگاهها با حضور حسین قضاوی معاون اقتصادی، مدیر کل اقتصادی، مدیر اداره بررسی ها و سیاستهای اقتصادی این بانک در سالن جلسات ساختمان میرداماد بانک برگزار شد.
محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در این جلسه گفت: بانک مرکزی هیچگاه خود را از دانشگاه جدا ندانسته و همواره سعی وافر داشته است تا در مناسبتهای مختلف، با اساتید به نام حوزه اقتصادی جلسات هم اندیشی برگزار نماید، اکنون نیز که در آستانه تحول ساختاری و بزرگی در حوزه پولی قرار داریم، فرصت را غنیمت شمرده ایم تا از خرمن دانش و معرفت شما بهره گیریم.
وی با اشاره به لایحه حذف 4 صفر از سوی دولت و مسئولیت اجرایی بانک مرکزی در این رابطه افزود: فعالیتهای بانک مرکزی در این راستا که از سال 1386 آغاز شده، اکنون شدت یافته است و در این مسیر، نیازمند پیشنهادات و راهکارهای شما هستیم تا در تهیه آئین نامه ها و دستورالعمل های اجرایی، غنای بیشتری به مطالعاتمان ببخشیم.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بالاترین سرانه اسکناس جهان به ایران تعلق دارد و  در حال حاضر 7 میلیارد برگ اسکناس در گردش داریم، خاطرنشان کرد: اگر بانک مرکزی ایران چک را به کار نمی گرفت، کارخانه تولید کاغذ امنیتی و چاپخانه تولید اسکناس بانک مرکزی فاقد توان لازم برای تهیه نیازهای داخلی بودند.
بهمنی با بیان اینکه واحدهای پولی ریال و دینار  نقش و جایگاهی در ذهنیت و معاملات مردم ندارد و با یک واحد پول ملی هیچ چیزی را نمی توان خریداری کرد، گفت: چندین هزار واحد پول ملی ما معادل یک واحد پول پرقدرت و جهان روا است، ارزش ذاتی پولهای ریز ما بیشتر از ارزش مبادلاتی آنها است و برای چاپ یک برگ اسکناس200 ریالی باید بیش از آن اندازه هزینه شود.
رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بزرگترین واحد پولی ما (100،000ریال) معادل 9 دلار است و بزرگترین واحد پول یورو (500 یورو) حدود 750 تا 800 هزار تومان ارزش دارد. اگر پول درشت تورم ایجاد می کرد، پس این امر باید در حوزه یورو هم اتفاق می افتاد.
وی تاکید کرد: آماده ایم تا از رهنمودهای شما در اصلاح امور بهره گیریم تا به نتایج مطلوبتری دست یابیم و ضمن پرهیز از شتاب زدگی سعی داریم با اطلاع رسانی صحیح، درست و به موقع نگرانی ها و دغدغه های مردم را  نیز رفع کنیم.
در ادامه جلسه، قربانی مدیر اداره بررسی ها و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی گزارش کاملی در زمینه روند تحولات پولی کشور، مقایسه وضعیت سرانه اسکناس ایران و کشورهای پیشرفته، روند تولید و امحای اسکناس ، وضعیت بانکداری الکترونیک در ایران ، ضرورت و اهداف اصلاح پول ملی و…. ارائه کرد سپس اساتید حاضر در جلسه به بحث و بررسی مسئله پرداختند و نظرات و دیدگاه های خود را مطرح کردند.