خرید النگو رکود؛ ارمغان کمبود نقدینگی در تولید

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان این‌که کمبود نقدینگی بسیاری از تولیدکنندگان را آزار می‌دهد، گفت: هم‌اکنون بسیاری از کارخانه‌های استان آذربایجان غربی با ۳۰ درصد ظرفیت تولید در حال فعالیت هستند.
به گزارش خانه ملت،”نادر قاضی‌پور”با بیان این که فعالیت‌های تولیدی کشور هم‌اکنون دچار رکود شده است، گفت: هم‌اکنون بخش تولیدی کشور با رکود دست و پنجه نرم می‌کند و این رکود در همه بخش‌های تولیدی و با شدت و ضعف وجود دارد.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به آمار اعلام شده از منابع رسمی و دستگاه‌های دولتی متولی در این امر، هم‌اکنون ۷۰ درصد واحدهای تولیدی با کاهش تولید روبه‌رو هستند و کمتر از ظرفیت خود تولید می‌کنند.
وی تأکید کرد: نبود نقدینگی در بخش صنعت، تولیدکنندگان را با معضل‌ فراوانی روبه‌رو کرده است که این مشکل همراه با مشکلات دیگری همچون افزایش قیمت حامل‌های انرژی ناشی از اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها عرصه را برای تولیدکنندگان کشور تنگ کرده است.
 قاضی‌پور با بیان این‌که منابع کافی در اختیار تولید کنندگان برای خرید مواد اولیه وجود ندارد، گفت: کمبود نقدینگی در بخش تولید و خالی بودن دست تولیدکنندگان از منابع مالی کارخانه‌های تولیدی را با مشکلات متعددی روبه‌رو کرده است.
وی تأکید کرد: هم‌اکنون تولیدکنندگان به علت نبود نقدینگی نمی‌توانند مواد اولیه مور نیاز خود را خریداری کنند و این عامل کاهش تولید را در کشور به دنبال داشته است.
نماینده مردم ارومیه در مجلس با بیان این‌که این رکود، کارخانه‌های کنستانتره آذربایجان غربی را نیز فرا گرفته است، تصریح کرد: در سال‌های گذشته کارخانه‌های کنستانتره استان آذربایجان غربی به دلیل داشتن منابع کافی به موقع محصولات باغی این استان را خریداری می‌کردند.
وی ادامه داد: ولی هم‌اکنون این کارخانه‌ها به علت مشکلات مالی توان خرید به موقع محصولات باغ‌های استان را ندارند که این موضوع نیز آسیب‌های زیادی هم به کارخانه‌های کنستانتره و هم کشاورزان استان وارد کرده است.
قاضی‌پور تأکید کرد: متأسفانه کارخانه‌های کنستانتره استان آذربایجان غربی در شرایط کنونی تنها از ۳۰ درصد ظرفیت اسمی خود بهره می‌برند که ادامه این وضعیت موجب ورشکستگی  کارخانه‌ها و هم بیکاری تعداد زیادی از کارکنان آنها خواهد شد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تأکید کرد: به‌طور حتم رکود پیش آمده در تولید در همه بخش‌ها وجود دارد و مسئولان خیلی زود باید برای حل این مشکل اقدام کنند.