خرید النگو رستم قاسمي به روايت عوض حيدرپور

عضو كميسيون امنيت ملي مجلس گفت: قاسمي فعاليت در بخش نفت را از يك پروژه كوچك شروع كرد و فعاليت قرارگاه خاتم را در اين زمينه توسعه داد تا جايي كه در مسايل مهمي چون اكتشاف، حفاري، انتقال نفت و گاز و فرآورده‌ها، ايجاد، ساخت و بهره‌برداري پالايشگاه و امثال گسترش يافت.
عوض حيدرپور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با تأكيد بر اينكه وزراي جديد پيشنهادي دولت نشان مي‌دهد كلاس و سبك انتخاب رئيس‌جمهور بالاتر از دفعات گذشته بوده است، اظهار داشت: به خصوص گزينه پيشنهادي براي تصدي وزارت نفت يعني قاسمي از نظر مديريتي در يك سطح راهبردي و استراتژيك فكر و عمل مي‌كنند.
وي افزود: قاسمي مديريت در جنگ را به عنوان بدترين بحران جمهوري اسلامي ايران تجربه كرده و دوره خدمت ايشان به خصوص در بخش مهندسي دريا بسيار موفق بوده است چنانكه يك فضاي راهبردي در اين زمينه پيش روي نيروهاي مسلح گشوده است.
اين نماينده مجلس اضافه كرد: گزينه پيشنهادي براي تصدي وزارت نفت تاكنون به صورت تمام وقت با كمترين هزينه و ادعا خود را در اختيار جمهوري اسلامي قرار داده و بيشترين بازدهي را داشته است كما اينكه علاوه بر تجربه و دانش فني بالا، اخلاص و پركاري سطح راهبردي ايشان را بالا مي‌برد.
وي اظهار داشت: در خصوص پروژه‌هاي نفتي قاسمي از يك پروژه كوچك نفتي شروع كرد و فعاليت قرارگاه را در اين زمينه توسعه داد تا جايي كه در مسايل مهمي چون اكتشاف، حفاري، انتقال نفت و گاز و فرآورده‌ها، ايجاد، ساخت و بهره‌برداري پالايشگاه و امثال آنها فعاليت قرارگاه خاتم‌الانبياء تحت مديريت قاسمي گسترش يافت.
حيدرپور با بيان اينكه بزرگترين تجربه قاسمي برعهده گرفتن توسعه چند فاز پارس جنوبي بود، گفت: وي با چنين توانايي قابل توجهي وارد حوزه‌هاي مربوط به صنعت نفت شد و تمام مراحل مورد نياز در نفت را تجربه كرد.
وي افزود: ايشان در سطوحي مديريت كرده كه بيش از 10هزار نيرو به صورت مستقيم و 40 تا 50هزار نفر به صورت غير مستقيم در پروژه‌ها با ايشان كار كرده‌اند و نيروهاي متخصص و با دانش بالا را كه در حوزه صنعت نفت نيز بزرگترين دارايي محسوب مي شوند مديريت كرده است.
وي اظهار داشت: قاسمي در حوزه مالي اطلاعات لازم در حوزه صنعت نفت در اختيار دارد، چنانكه به نوع هزينه‌كرد در پروژه‌هاي نفتي مسلط است و كسي نمي‌تواند شبه‌اي در قراردادهاي ارزي و ريالي ايشان وارد كند.
اين نماينده مجلس اضافه كرد: ايشان همچنين به فاينانس خارجي و داخلي كاملا تسلط دارد و مي‌داند كجا به دنبال منابع مالي بگردد كما اينكه وي ارتباطات گسترده‌اي در خارج و داخل كشور دارد و مي‌تواند به راحتي مبالغ زياد ارزي و ريالي را وارد پروژه‌هاي صنعت نفت كند.
وي گفت: در حال حاضر قرارگاه چند 10 هزار ميليارد تومان پروژه‌ دارد و تاكنون نيز چند صد هزار ميليارد تومان را در كشور تبديل به پروژه كرده و با اين سوابق قاسمي حتما توانايي لازم براي مديريت پروژه‌هاي صنعت نفت چه از لحاظ مالي و چه از لحاظ فني در اختيار دارد.
حيدرپور افزود: قاسمي در قرارگاه خاتم‌الانبياء مدير و ناظر و كنترل‌كننده همه پروژه‌ها بوده است كه اين مسئله در صنعت نفت يكي از ملزومات است.
وي با تأكيد بر اينكه بهترين گزينه در شرايط فعلي و موقعيت تحريم‌ها براي تصدي وزارت نفت قاسمي است اضافه كرد: نكته ابهام در خصوص تحريم ايشان مطرح شده اما مديريت ايشان نشان داده ايشان هرگز با تحريم‌ها به مشكلي برنخورده و همواره بر موج تحريم سوار شده و وظايف خود را به انجام رسانده است.
وي در پايان گفت: بقيه وزراي معرفي شده نيز در حوزه‌هاي كاري خودشان اطلاعات كافي دارند و به نظر مي‌رسد هر 4 وزير پيشنهادي بتوانند رأي اعتماد لازم را از مجلس دريافت كنند.